image پرینتر سه بعدی در ایران – راه اندازی کسب و کار توسط پرینتر سه بعدی image نازل پرینتر سه بعدی – خطاهای پرینتر سه بعدی

گیر کردن فیلامنت در نازل – مشکلات پرینتر سه بعدی

گیر کردن فیلامنت در نازل یکی از مشکلات پرینتر سه بعدی است که میتوان گفت به طور متوسط از هر ده قطعه در یک الی دو عدد قطعات چاپ شده اتفاق میافتد.

قیل از اینکه بخواهیم دلیل گیر کردن فیلامنت در نازل را توضیح دهیم لازم است یک پبش زمینه از نحوه عملکرد نازل پرینتر سه بعدی بدهیم که بتوانید مشکلات پرینتر سه بعدی را راحتتر درک کرده و با طرز کار آن آشنا شوید.

گیر کردن فیلامنت در نازل - مشکلات پرینتر سه بعدی
شکل کامل نازل پرینتر سه بعدی

نازل پرینترهای سه بعدی از دو قسمت اصلی HOTEND و COLDEND تشکیل شده است که این دو قسمت در کناز یکدیگر عملیات ذوب کردن و بیرون ریزی فیلامنت را انجام میدهند.

COLD END (قسمت سرد) وظیفه ی جلو هل دادن فیلامنت را بر عهده دارد.مکانیزم این قسمت به این صورت است که فیلامنت بین استپر موتور و چرخ دنده فشرده میشود و با حرکت موتور به سمت جلو هل داده شده و وارد قسمت HOTEND میشود.همانطور که از نام این قسمت مشخص است دمای این قسمت نباید بیشتر از 30 تا 40 درجه سانتیگراد باشد.و این دما توسط فن دمنده ای  که برروی EXTRUDER (کل نازل) تعبیه شده است کنترل میشود .از کار افتادن فن میتوادند باعث گیر کردن فیلامنت در نازل که یکی از مشکلات پرینتر سه بعدی است ، شود.

HOTEND (قسمت گرم) بعد ار هل دادن فیلامنت توسط قسمت COLDEND فیلامنت وارد قسمت گرم که دمای آن بسته به نوع فیلامنت بین 190 تا 280 درجه سانتی گراد است وارد میشود . در این قسمت که محفظه ای شکل است فیلامنت به شکل ماگما (بین جامد و مایع ) تبدیل شده و با فشار فیلامنت از قسمت سرد به قسمت گرم فیلامنت از نازل به بیرون هدایت میشود.

مکانیک EXTRUDER پرینترهای سه بعدی معمولا به دو شکل پیاده سازی میشود.

موتور جدا از اکسترودر

این مکانیزم به این شکل پیاده سازی میشود که قسمت سرد نازل با فاصله ای زیاد نسبت به قسمت گرم نازل قرار میگیرد.که همین فاصله میتواند مشکلاتی را به همراه داشته باشد

گیر کردن فیلامنت در نازل - مشکلات پرینتر سه بعدی
نازل موتور بیرون چاپگر سه بعدی

موتور بر روی اکسترودر 

این مکانیزم که پر استفاده ترین مکانیزم در پرینترهای سه بعدی است بازده خوبی به نسبت موتور جدا از اکسترودر دارد. در این مکانیزم قسمت سرد و قسمت گرم نازل پشت سر هم و بدون فاصله از هم پیاده سازی میشوند.گیر کردن فیلامنت در نازل - مشکلات پرینتر سه بعدی

حال که به صورت کامل انواع و همچنین مکانیزم نازلهای پرینتر سه بعدی را توضیح دادیم به عواملی که باعث گیر کردن فیلامنت در نازل پرینتر سه بعدی میشوند میپردازیم.

مشکلات پرینتر سه بعدی و عوامل گیر کردن فیلامنت در نازل

1.جهش دما : جهش دما به پدیده ای گفته میشود که در آن دماب نازل از قسمت گرم به قسمت سرد انتقال پیدا میکند و باعث میشود فیلامنت قبل از اینکه به قسمت گرم برسد نرم شود و موتور نتواند آن را به قسمت گرم هل دهد دو عاملی که باعث  میشوند این اتفاق باعث گیر کردن فیلامنت در نازل شود عبارتند از

  1. دمای نازل بسیار بالا رفته باشد
  2. فن بر روی نازل کند کار کند و یا از کار افتاده باشد

راه حل:

مورد اول ،این اتفاق ممکن است به دلیل عملکرد نادرست ترمیستور اتفاق بیافتد و یا اینکه ترمیستور از جایگاه خود درآمده باشد و دما را به درستی نشان دهد لذا از درستی عملکرد ترمیستور و همچنین درستی قرارگیری ترمیستور اطمینان حاصل کنید.

دلیل دیگر این دسته از مشکلات پرینتر سه بعدی میتواند تنظیم دما بیش از حد زیاد به نسبت نوع فیلامنت مصرفی در نرم افزار باشد به طور مثال دمای میانگین برای فیلامنت pla باید 210 دزجه یاشد در صورتی که در نرم افزار به اشتباه دما را 240 درجه تنظیم کنیم میتواند این مشکل پیش بیاید پس ار درست تنظیم کردن دما نسبت به نوع فیلامنت اطمینان حاصل فرمایید

مورد دوم  ، فن یک قطعه الکترونیکی با طول عمر مشخص است و به صورت مداوم باید چک شود و در صورت عدم عملکرد درست اقدام به تعویض آن نمایید زیرا نقص عملکرد فن میتواند دما را از قسمت گرم به قسمت سرد انتقال دهد.

2.سرد شدن اکسترودر : سرد شدن اکسترودر میتواند به دو دلیل اتفاق بیافتد

  1. دما در نرم افزار پایین تنظیم شده باشد
  2. هیتر از کار افتاده باشد

راه حل :
مورد اول : اگر دما در نرم افزار به نسبت فیلامنت پرینتر سه بعدی به درستی تنظیم نشده باشد باعث میشود فیلامنت ذوب نشده و از نازل پایین نریزد لذا از تنظیم درستی دما در نرم افزار اطمینان حاصل شود.

مورد دوم : اگر هیتر پرینتر از کار بیوفتد دما کاهش پیدا کرده و فیلامنت ذوب نمیشود و باعث گیر کردن فیلامنت در نازل پرینتر سه بعدی خواهد شد لذا از درستی عملکرد هیتر اطمینان حاصل کنید.

 

3.نازل بیش از حد به سینی نزدیک است : این اتفاق باعث میشود که مواد پرینتر سه بعدی نتنواند از نازل خارج شود و بعد از مدتی کار کردن باعث گیر کردن فیلامنت در نازل (قسمت سرد) شود.

راه حل:

کالیبره دستگاه را مجددا انجام دهید و اطمینان حاصل کنید سینی از نازل بین 100 تا 300 میکرون در تمامی نقاط فاصله داشته باشد.

گیر کردن فیلامنت در نازل - مشکلات پرینتر سه بعدی
کالیبره کردن پرینتر سه بعدی

 

4.قطر فیلامنت در همه جا یکسان نباشد : بیشتر شرکتهای تولید کننده فیلامنت ادعا میکنند که قطر فیلامنت تولیدی آنها در کل طول فیلامنت یکسان است ولی در مورد فیلامنتهای نا مرغوب این مورد صحیح نمیباشد و به دلیل اینکه در بعضی قسمتها قطر فیلامنت از ورودی نازل بیشتر باشد و باعث گیر کردن فیلامنت در نازل شود

راه حل :

فیلامنت با کیفیت را از فروش گاه های معتبر خریداری کنید و در هنگام خرید قطر فیلامنت را در چند قسمت مقایسه کنید.

گیر کردن فیلامنت در نازل - مشکلات پرینتر سه بعدی
قطر نامنظم پرینتر سه بعدی

 

5.شکستن فیلامنت در مسیر رسیدن به نازل : این مشکل در پرینترهای سه بعدی با مکانیزم موتور جدا از اکسترودر بسیار بیشتر از مکانیزمهای دیگر رخ میدهد و به دلیل انکه مسافت بین قسمت سرد و گرم نازل زیاد است در برخی مواقع باعث شکسته شدن فیلامنت در مسیر میشود. عامل دیگری که باعث این موضوع میشود خشک بودن فیلامنت است . در صورتی که فیلامنت پس ار باز شدن در محیط مطلوبی نگه داری نشود باعث خشک شدن و شکننده شدن فیلامنت میشود و امکان دارد در مسیر رسیدن به اکسترودر در حین چاپ سه بعدی شکسته شود . مورد دیگری که باعث خشک شدن فیلامنت میشود کهنه بودن آن است فیلامنت اگر به طور متوسط 1تا 2 سال بلااستفاده بماند خشک و شکننده میشود.

راه حل :

فیلامنت را از مراکز معتبر خریداری کنید و از پلمپ بودن و تارخ انقضا آن اطمینان حاصل کنید . از خرید دستگاه پرینتر سه بعدی با مکانیزم موتور جدا از نازل خودداری کنید و در صورت خرید مطمئن شوید دستگاه ار فیلامنت با قطر 3 میلیمتر استفاده میکند زیرا فیلامنت قطر 1.75 بسیار شکننده است و یاعث گیر کردن فیلامنت در نازل و همچنین مشکلات پرینتر سه بعدی میشود.

به طور کلی در اکثر مواقع گیر کردن فیلامنت در نازل پرینتر سه بعدی ، اکسترودر باید از قسمت فن باز شود و بعد از پاکسازی قسمت سرد و گرم اکسترودر ،نازل برنجی نیز با دریل نازل تمیز شود تا پرینتر سه بعدی به کارکرد عادی خود بازگردد و مشکل گرفتگی رفع شود.

گیر کردن فیلامنت در نازل - مشکلات پرینتر سه بعدی
دریل نازل پرینتر سه بعدی

در صورتی که سوال دارید میتوانید با متخصصان ما در مجموعه ایکس پرینتر سه بعدی از اینجا تماس حاصل فرمایید.
و یا دیگر مقالات ما را در اینجا مطالعه فرمایید

Summary
Review Date
Reviewed Item
آموزشی
Author Rating
51star1star1star1star1star
نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده
  • دسته بندی
  • تگ