image جشنها و مراسم image موبایل و تبلت

پرینتر های سه بعدی در دندانپزشکی و ارتودنستی

کاربرد پرینتر سه بعدی در دندانپزشکی و ارتودنستی

پرینترهای سه بعدی پرکاربرد در دندانپزشکی

مدت زمان زیادی نیست که پرینترهای سه بعدی شکل تجاری به خود گرفته اند ولی یکی از بازارهایی که پرینتر سه بعدی توانسته است آن را به شدت تحت تاثیر قرار دهد صنعت دندانپزشکی و ارتودنستی است به شکلی که یک پرینتر سه بعدی میتواند به کلی لابراتوار مخصوص یک دندانپزشک یا متخصص ارتودنست شود.

پرینترهای سه بعدی پرکاربرد در دندانپزشکی است که از جمله آنها میتوان به پروتز های دندانی ،بریجها، ردیف کردن دندان، ایمپلنت و بسیاری از موارد دیگر اشاره کرد.بزرگترین کاربرد پرینترهای سه بعدی که هم اکنون در ایران و در سراسر جهان در زمینه ی ارتودنستی ایجاد شده است ردیف کننده های شفاف است که با نام تجاری invisible aligner در دسترس است بزرگترین شرکتی که در این زمینه به مشتریان خارج از کشور خدمات میدهد شرکتی با نام invisialign میباشد که با مراجعه به وبسایت آن به آدرس https://www.invisalign.com میتوانید اطلاعات جامعی را بدست آورید.

به طور کلی این روش به این صورت است که اول از دهان بیمار توسط گچ ارتودنستی قالب گرفته و بعد از آن توسط اسکنر سه بعدی اسکن انجام میگیرد . مرحله ی بعدی که مهمترین مرحله این پروسه نیز هست مرحله ای هستش که یک نفر متخصص باید توسط یک نرم افزار مخصوص پروسه بهبود بیمار را شبیه سازی کند و به شکل 6 الی 15 قالب خروجی بگیرد که بتوان آن قالبهارا چاپ سه بعدی نمود .

مرحله ی بعدی و مرحله آخر که بعد از چاپ سه بعدی است باید یک شیلد نازک روی نمونه ی پرینت شده پرس شود که شکل قالب را بگیرد و مستقیما در دهان بیمار استفاده شود.

میتوان گفت در حال حاضر ردیف کننده های نامریی در این صنعت بیشترین استفاده را از چاپگر های سه بعدی میگیرند

تکنولوژی هایی که در این صنعت از آنها استفاده میشوند DPL و SLS است که البته بعضی از کمپانی ها پرینتر هایی مخصوص دندانپزشکی با نام تجاری DENTAL به بازار عرضه کرده اند.

خلاصه مقاله
پرینتر های سه بعدی در دندانپزشکی و ارتودنستی
نام مقاله
پرینتر های سه بعدی در دندانپزشکی و ارتودنستی
توضیح
پرینترهای سه بعدی پرکاربرد در دندانپزشکی مدت زمان زیادی نیست که پرینتر های سه بعدی شکل تجاری به خود گرفته اند ولی یکی از بازارهایی که پرینتر سه بعدی توانسته
نویسنده
انتشار دهنده
مرکز چاپگر های سه بعدی
لوگو انتشار دهنده

نوشته های اخیر

نظرتان را بنویسید