image مواد مصرفی پرینتر سه بعدی dlp و sla – پرینتر سه بعدی رزینی image گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)

پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی – پرداخت قطعه سه بعدی

پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی : زمانی که شما از پرینترهای سه بعدی FDM  استفاده می کنید شاهد این خواهید بود که روی سطح قطعه ی شما پس از پرینت شدن لایه لایه می باشد که ارتفاع این لایه ها بسته به ضخامت لایه ای که شما تنظیم کرده اید خواهد بود .

برای پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی می توان از روش های مختلفی استفاده کرد که در پایین چند روش آن را بیان می کنیم :

پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی با حلال
پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی با حلال

1 .پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی با حلال :

برای پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی باحلال می توانید کل قطعه را به مدت یک تا دو ثانیه داخل حلال کنید و بیرون بیاورید . این کار باعث می شود کمی سطح شما خورده شده و صاف شود. شما می توانید این کار را چند بار با فاصله زمانی چند دقیقه ای انجام دهید تا به کیفیت مطلوب خود برسید . فقط مراقب باشید که اگر ابعاد کار برای شما خیلی مهم است از این روش استفاده نکنید چون قطعا کمی تغییر ابعاد خواهید داشت ( بین 200 تا 400 میکرون ) . اگر می خواهید از این روش برای پرداخت قطعه قطعه ی پرینت سه بعدی شده ی خود استفاده کنید و ابعاد کار برای شما مهم است باید درصدی قطعه را بزرگتر در نظر بگیرید تا پس از پرداخت قطعه ی پرینتر سه بعدی به مشکل بر نخورید .

این روش برای کارهای پرینت سه بعدی شده نازک و خیلی کوچک اصلا توصیه نمی شود چون باعث تابیدگی و انحنای قطعه  شده و موجب می شود فرم کلی قطعه تغییر کند . همچنین برای قطعات پرینت سه بعدی شده خیلی پیچیده نیز از این روش استفاده نکنید چون ممکن است داخل خلل و فرج قطعه حلال باقی مانده و آسیب برساند .

برای پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی  که ابعاد کوچکتری دارند می توان از گوش پاک کن استفاده کرد . استفاده از گوش پاک کن و حلال برای هموار کردن جای ساپورت ها هم پیشنهاد می شود . در این روش تا تبخیر شدن کامل حلال مواظب باشید دست به قطعه نزنید چون اثر انگشت شما روی آن خواهد ماند ضمن اینکه تا خشک شدن کامل قطعه آن را در جای کثیف یا پر از گردو غبار قرار ندهید .

برای فیلامنت PLA  از حلال کلروفوم صنعتی و برای ABS  از استون خالص استفاده کنید .

پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی با بخار حلال
پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی با بخار حلال

2 .پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی با بخار حلال :

برای پرداخت قطعه سه بعدی می توانید از بخار حلال استفاده کنید به این صورت که داخل یک ظرف سربسته ( ترجیحا فلزی یا شیشه ای) مقداری پارچه یا دستمال کاغذی را به حلال آغشته کنید به طوری که تمام محیط داخل ظرف را بپوشاند . سپس قطعه ی پرینت شده را از کف کار داخل ظرف گذاشته و درب آن را ببندید و یا قطعه را به صورت معلق روی هوا قرار دهید به طوری که بتوان درب ظرف را بست یا با ماده ای پوشاند . به دلیل فرار بودن حلال ها بعد از گذشت مدتی داخل ظرف پر از  بخار حلال میشود .

قطعه پس از یک ساعت که داخل بخار حلال بود دارای سطحی تقریبا صاف می شود ولی اگر می خواهید کاملا سطح قطعه صیقلی و صاف شود به مدت یک ساعت دیگر صبر کنید . بسته به ابعاد قطعه و ضخامت برجستگی های روی سطح قطعه ی شما این زمان می تواند کمتر یا بیشتر باشد ولی در هر صورت برای کارهای نازک اصلا پیشنهاد نمی شود . در این روش نیز از دست زدن یا فشار آوردن به قطعه تا خشک شدن کامل آن پرهیز کنید .

پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی بوسیله سنباده
پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی بوسیله سنباده

3 .پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی بوسیله سنباده :

 برای پولیش و پرداخت قطعه سه بعدی می توان از سنباده نیز استفاده کرد . از این روش بیشتر برای قطعات ساده و بزرگ و بدون پیچیدگی  استفاده می شود . سنباده ها بسته به سختیی که دارند درجه بندی می شوند که این سختی ها با یک عدد که نشان دهنده ی سختی و نرمی سنباده ها هستند معلوم می شود . هرچقدر این اعداد کمتر باشند سنباده خشن تر است . برای همین موضوع اگر می خواهید قطعات پرینتی خود را با سنباده صیقلی کنید ابتدا از سنباده های سخت تر ( سنباده 80 تا 150 ) استفاده کنید سپس برای بدست آوردن سطحی مطلوب از سنباده ی نرم ( سنباده 400 تا 200 ) استفاده کنید.  قطعاتی که با مواد ABS  پرینت شده اند خیلی راحت تر از قطعاتی که با مواد PLA  پرینت شده اند سنباده می خورند.

هنگام سنباده کاری برای پرداخت قطعه سه بعدی سعی کنید این کار را سریع و پشت هم انجام ندهید چون به دلیل گرمای تولید شده ناشی از اصطحکاک سطح کار شما پوسته می کند و به کیفیت دلخواه شما نمی رسد . سعی کنید سنباده زدن را با فواصل زمانی انجام دهید و از سنباده ی خیس استفاده کنید . حتی می توانید برای پرداخت کردن قطعات PLA  آن ها را زیر آب سنباده بزنید . اگر ابعاد قطعه ی پرینت شده برای شما خیلی مهم است قبل از پرینت کمی ابعاد قطعه را بزرگتر کنید که پس از سنباده کشیدن و برداشتن لایه ای از روی آن به مشکل برنخورید . ضمنا هنگام  جی کد گرفتن قطعه خود و آماده کردن آن برای پرینت سه بعدی تعداد سقف و کف و دیواره ی پرینت خود را افزایش دهید ( حداقل 1 عدد ) تا پس از سنباده کاری و برداشتن لایه ای از قطعه ی خود سطح کار سالم باشد و اینفیل کار مشخص نشود .

پس از اتمام سنباده زدن , قطعه را با آب و صابون بشویید تا اضافات و پودرهای به جا مانده از سنباده زدن از روی آن پاک شود و اگر نیاز بود دوباره با سنباده پرداخت کنید .

پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی بوسیله بتونه و رنگ
پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی بوسیله بتونه و رنگ

 4 .پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی و پرداخت قطعه سه بعدی بوسیله بتونه و رنگ :

برای پرداخت قطعه سه بعدی و از بین بردن لایه های آن می توانید قطعات را بعد از پرینت بتونه و رنگ کنید . برای بتونه کردن می توانید از بتونه پلاستیک یا بتونه ی همه کاره استفاده کنید ولی بهترین بتونه ای که می توان نام برد , بتونه فوری رنگ اتومبیل هست که زمان خشک شدن بتونه در آن کم و سنباده خوری بالایی دارد , ضمنا بعد از بتونه کاری پودر خیلی کمی از خود به جا می گذارد . اسپری های بتونه هم در بازار وجود دارد که البته استفاده از آن ها نیاز به مهارت بیشتری دارد .

برای رنگ کاری قطعات و  پرداخت قطعه سه بعدی بهتر است ابتدا یک یا دو دست اسپری پرایمر روی کارتان بزنید سپس عملیات رنگ آمیزی را انجام دهید . برای رنگ آمیزی می توانید از اغلب رنگ ها و اسپری ها استفاده کنید ولی رنگ های آکرلیک پوشش دهی بهتر و ماندگاری طولانی تری را نسبت به بقیه رنگ ها دارند .  اگر می خواهید از اسپری های رنگی استفاده کنید بهتر است از اسپری های مخصوص رنگ آمیزی اتومبیل استفاده شود . این اسپری ها که معمولا هم ساخت کشور های خارجی می باشند دارای رنگ دانه های بهتری هستند و پوشش دهی مناسبی را برای سطح شما ایجاد می کنند .

برای اطلاعات بیشتر میتوانید با متخصصین ما در شرکت ایکس پرینتر سه بعدی تماس حاصل فرمایید

 

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی - پرداخت قطعه سه بعدی
Author Rating
51star1star1star1star1star
نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده
  • دسته بندی
  • تگ