image چاپ سه بعدی پل بتونی image سرعت چاپ سه بعدی

رشته های PLA و PETG در چاپ سه بعدی

رشته های PLA و PETG در چاپ سه بعدی

رشته های PLA و PETG در چاپ سه بعدی:وقتی نوبت به چاپ سه بعدی می رسد ، رشته های مختلفی وجود دارد که مردم از آنها استفاده می کنند. رایج ترین رشته هایی که برای چاپهای موفقیت آمیز ترجیح داده می شوند یا  رشته های PLA و PETG در چاپ سه بعدی هستند.

با این حال ، بسیاری از افراد در حال حاضر PETG را به PLA ترجیح می دهند. اما چرا؟

این مقاله به بررسی PLA در مقابل رشته PETG می پردازد تا تفاوت های آنها را جلب کند و به شما کمک می کند تا گزینه نهایی را برای نیازهای چاپ سه بعدی خود تصمیم بگیرید.

رشته های PLA و PETG در چاپ سه بعدی
رشته های PLA و PETG در چاپ سه بعدی

PLA در مقابل PETG: تفاوت چیست؟

PETG به طور کلی از نظر مقاومت در برابر کشش از PLA قوی تر است. PETG همچنین از دوام بیشتری برخوردار است ، مقاومت در برابر ضربه بالایی دارد و از انعطاف پذیری بیشتری نسبت به رشته PLA برخوردار است. این باعث می شود که بتوانید از برنامه های چاپ سه بعدی خود استفاده کنید.

PETG همچنین دارای مقاومت در برابر گرما و اشعه ماورا بنفش بالاتری نسبت به PLA است که باعث می شود در هنگام قدرت ، گزینه بهتری برای فضای باز باشد.

هر دو رشته PETG و PLA به یک گروه پلی استر از پلاستیک ها تعلق دارند. مانند اکثر رشته های چاپ سه بعدی FDM ، آنها ترموپلاستیک هستند. این بدان معنی است که آنها بالاتر از دمای خاص نرم می شوند و پس از خنک شدن دوباره جامد می شوند.

این فرایند را می توان چندین بار تکرار کرد بدون افت کیفیت مواد.

بیشتر رشته های PETG و PLA در هر دو قطر 1.75 میلی متر و قطر 2.85 میلی متر موجود است

PLA در مقابل PETG – تفاوتهای اصلی

رشته PLA ایمن تر از PETG است. رشته PLA از منابع آلی ساخته می شود و به اسید لاکتیک تبدیل می شود که نمی تواند به شخص آسیب برساند.

در هنگام چاپ سه بعدی بوی مطبوعی و آرامش بخش را ارائه می دهد که باعث می شود از این نظر بهتر از محصولات مشابه ABS و Nylon باشد.

رشته PETG نسبت به مواد دیگر مانند نایلون یا ABS ایمن تر است ، اما از رشته چاپ سه بعدی  PLA ایمن نیست. کاربران بوی عجیب و غریب را هنگام استفاده از PETG گزارش کرده اند ، اما این به دمای شما و مارک خریداری شده بستگی دارد.

سهولت چاپ

در مقایسه با مارک های دیگر ، ویژگی های منحصر به فرد اسید پلی لاکتیک (PLA) به دلیل سهولت چاپ ، مناسب ترین رشته برای مبتدیان محسوب می شود. وقتی صحبت از PLA در مقابل PETG می شود از نظر راحتی ، PLA بهترین گزینه است.

اگر در چاپ سه بعدی تازه وارد هستید و در کیفیت چاپ یا فقط تنظیمات چاپگر با مشکلی روبرو هستید ، باید به PLA پایبند باشید.

بسیاری از چاپگران گفته اند كه PETG از نظر دوام ABS با سهولت چاپ PLA شباهت دارد.

برای چاپهای موفقیت آمیز با PETG به تنظیمات چاپ مناسب ، به ویژه تنظیمات جمع آوری ، نیاز دارید.

جمع شدن در حین خنک سازی

هر دو رشته PLA و PETG در هنگام خنک سازی انقباض کمی نشان می دهند. با این حال ، میزان انقباض نسبت به رشته های دیگر کمتر است.

میزان جمع شدگی این رشته ها در هنگام خنک شدن در حدود 0.20-0.25٪ است.

جمع شدگی رشته ای PLA به سختی قابل مشاهده است ، در حالی که PETG جمع شدگی قابل مشاهده تری را نشان می دهد ، اما مانند ABS نیست. در مقایسه با سایر رشته ها ، میزان انقباض ABS تقریباً 0.7٪ است ، در حالی که نایلون ممکن است تا 1.5٪ باشد.

ایمنی مواد غذایی

رشته های PLA و PETG هر دو از نظر غذایی بی خطر محسوب می شوند و از چاپ آنها معمولاً برای نگهداری محصولات غذایی استفاده می شود.

رشته PLA از نظر غذایی بی خطر است زیرا از عصاره نیشکر و ذرت ساخته می شود و باعث می شود که یک رشته آلی برای غذا بی خطر باشد.

اشیا چاپ سه بعدی معمولاً برای محصولات یکبار مصرف در نظر گرفته می شوند و با توجه به ماهیت لایه ها و شکاف موجود در موارد نباید دو بار استفاده شوند.

PETG مقاومت بسیار خوبی در برابر گرما ، نور ماورا بنفش و انواع مختلف حلال ها دارد که به آن کمک می کند ماده رشته ای ایمنی برای غذا باشد. همچنین ثابت شده است که PETG برای کاربردهای بیرونی بی خطر است.

قیمت گذاری

تفاوت بسیار کمی در قیمت PETG در مقابل رشته های PLA وجود دارد. PLA کمی ارزان تر است و همچنین در چاپ سه بعدی محبوبیت بیشتری دارد. اگرچه یافتن PLA در رنگ دلخواه شما آسان تر است ، گرچه شفافیت رشته PETG معمول است ، اما هر دو رشته در طیف وسیعی از رنگ ها قرار دارند.

در چاپ سه بعدی رشته PLA نسبت به PETGکمی ارزان تر است
در چاپ سه بعدی رشته PLA نسبت به PETGکمی ارزان تر است

رشته PETG چیست؟

رشته PETG یک ماده چاپ سه بعدی بسیار سخت است. این یک رشته خاص با مقاومت بالا است که توانایی دستیابی به چاپ های جامد و محکم را دارد.

یکی از ویژگی های استثنایی رشته PETG جمع شدگی بسیار کم است که آن را به بهترین گزینه برای خدمات مسطح گسترده تر تبدیل می کند.

این یک جایگزین مناسب برای همتایان خود ، PLA و ABS در نظر گرفته شده است ، که یک پایان صاف تر ، استحکام بالاتر و جمع شدگی کمتر را فراهم می کند.

PETG برای چه چیزی خوب است؟

PETG یکی از رایج ترین پلیمرهایی است که امروزه در چاپ سه بعدی استفاده می شود. برای تولید بطری آب ، مواد بسته بندی مواد غذایی و سایر موارد پلاستیکی روزمره مورد استفاده قرار می گیرد.

پلاستیک PETG با توجه به مقاومت در برابر گرما ، ضربه و حلالها در صنایع مختلف کاربرد دارد. از این محصول برای تولید اقلام بسته بندی ، نمایشگرهای تبلیغاتی ، مقره های الکترونیکی و بسته های پزشکی استفاده می شود.

PETG با مقاومت عالی در محیط های کم دما ، مقاومت شیمیایی در برابر بازها و اسیدها ، تغییر شکل کم هنگام چاپ ، عدم وجود بوی عجیب در هنگام چاپ و چسبندگی خوب بین لایه ها ، به عنوان مطلوب ترین ماده برای چاپ سه بعدی شناخته می شود.

پلی اتیلن ترفتالات گلیکول ماده چاپی ایده آل برای تولید قطعات انعطاف پذیر با مقاومت خوب در برابر مواد تحت فشار ، مواد محافظ یا ظروف غذا است.

آیا چاپ PETG آسان است؟

چاپ فیلامنت PETG معمولاً بسیار آسان است. نیازی به محفظه ندارد تا تقریباً با همه چاپگرهای FDM سازگار باشد.

مواد PETG سهولت چاپ را با دوام و مقاومت بسیار زیاد ترکیب می کند ، و آن را به گزینه رشته ای ایده آل برای هر چاپ سه بعدی تبدیل می کند.

آیا PETG در خورشید ذوب می شود؟

اگر به مدل چاپ سه بعدی نیاز دارید که برای خدمات در فضای باز استفاده شود یا در معرض گرمای مستقیم خورشید قرار بگیرد ، PETG می تواند مدت زمان بیشتری در برابر گرما مقاومت کند. با این حال ، این بدان معنا نیست که در نهایت ذوب نخواهد شد.

رشته های چاپ PETG دارای نقطه ذوب حدود 260 درجه سانتی گراد هستند.

دمای انتقال شیشه ای PETG بین 80-95 درجه سانتی گراد است و این باعث می شود که در مواجهه با آب و هوای گرم و دمای شدید در مقایسه با نمونه های مشابه خود مانند رشته های PLA کارآیی بیشتری داشته باشد.

این به دلیل مقاومت بالا و مقاومت در برابر حرارت است که باعث می شود رشته های PETG به طور کلی گزینه بهتری برای آفتاب مستقیم باشد. رشته می تواند تابش اشعه ماورا بنفش را بهتر از سایر رشته ها تحمل کند.

اگر در محلی زندگی می کنید که دمای هوای خارج از آن به 40 درجه سانتیگراد برسد ، مدلهای PETG می توانند مدت طولانی در معرض آفتاب مستقیم قرار بگیرند بدون اینکه نرم شوند و هیچ نشانه ای از تاب نخورند.

کاربرد زیاد رشته های PLA و PETG در چاپ سه بعدی
کاربرد زیاد رشته های PLA و PETG در چاپ سه بعدی

آیا چاپ مواد انعطاف پذیر PETG دشوارتر از PLA است؟ آیا بهتر از PLA است؟

هر دو PLA و PETG چگالی یکسانی دارند. چاپ سه بعدی PETG نسبت به PLA کمی سخت تر است. این به این دلیل است که هنگام تنظیمات چاپگر ، مواد PLA نرمتر هستند.

رشته PETG و PLA کاربر پسند هستند ، PETG مقاوم تر ، با دوام تر و مقاوم در برابر ضربه است. اگرچه از نظر فنی برای چاپ هر دو ماده رشته ای نیازی به تخت چاپ گرم ندارید ، PETG برای چاپهای سه بعدی عالی در حالیکه PLA می تواند به صورت سرد چاپ شود به تخت گرم نیاز دارد.

یکی از ویژگی های برجسته PETG چسبندگی بسیار عالی آن در لایه است که معمولاً بی همتا است و چاپهای سه بعدی بسیار قوی و بادوام را به جا می گذارد. اگر هنگام استفاده از PLA نیاز به چاپ سه بعدی دارید ، رنگ اکریلیک می تواند بسیار خوب عمل کند.

هنگام مقایسه PLA با PETG و چگونگی مقاومت در برابر ضربه این دو ماده چاپی و کیفیت چسبندگی آنها ، حذف قطعات PLA در مقایسه با چاپهای PETG که حذف آنها دشوارتر است آسان تر است. چاپ با PETG ماده سخت تری تولید می کند.

آیا رشته PETG ساینده است؟

PETG ، دقیقاً مانند همتایان خود PLA و ABS ، به خودی خود ساینده نیست و شما می توانید ساعت های زیادی و کیلو های بیشماری را چاپ کنید بدون اینکه چیزی ببینید با این حال ، این رشته ها بسته به آنچه با آنها مخلوط می شوند ، ساینده تر می شوند و اینها از قبل با رنگدانه ها شروع می شوند.

PETG را می توان با استفاده از کاغذ سنباده خوب ، رزین اپوکسی و رنگ صاف کرد. همچنین می توان آن را با دی کلرومتان صاف کرد ، اما به دست آوردن آن کاملاً خطرناک است.

کدام یک از آنها به تخت گرم شونده نیاز دارد؟

هر دو رشته ممکن است از نظر فنی به تختخواب نیاز نداشته باشند. با این حال ، برای کارایی بیشتر ، PETG به یک بستر گرم نیاز دارد در حالی که رشته PLA را می توان به صورت سرد چاپ کرد. چاپ سه بعدی PETG به گرمای سطح چاپ در دامنه دمای 70 تا 80 درجه سانتیگراد نیاز دارد.

برخی از کاربران ممکن است ترجیح دهند در هنگام چاپ با PETG از تخت گرم استفاده نکنند ، با توجه به اینکه تاب آن زیاد نمی شود.

با این وجود داشتن یک درجه حرارت و تعیین درجه حرارت آن مشابه فیلامنت PLA برای اطمینان از اینکه ماده رشته اکسترود شده می چسبد (چسبیدن PETG) بسیار مهم است.

به شما توصیه نمی شود که سطح چاپ خود را در دمای بالاتر از دمای انتقال شیشه PETG (80 درجه سانتیگراد) گرم کنید. با این حال ، برای چاپ کارآمد اشیا in در PETG به محفظه گرم کننده نیاز نیست.

PETG در مقابل PLA: حکم نهایی

اگر خصوصیات فیزیکی یک رشته مورد توجه اساسی در کاربردهای چاپ شما باشد ، PETG گزینه ایده آل برای شما خواهد بود. از طرف دیگر ، اگر برای پروژه چاپ شما زیبایی دقیق و خوبی لازم است ، باید به دنبال رشته PLA باشید.

این نگاه عمیق تر به دقیقاً تفاوت این دو ماده رشته محبوب به شما کمک می کند تا بفهمید بهترین گزینه برای نیازهای چاپ سه بعدی شما کدام است.

Summary
Review Date
Reviewed Item
رشته های PLA و PETG در چاپ سه بعدی
Author Rating
51star1star1star1star1star
نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده
  • دسته بندی
  • تگ