image فن پرینت پرینتر سه بعدی (فن pla) – استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی image گیر کردن فیلامنت در نازل – مشکلات پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی در ایران – راه اندازی کسب و کار توسط پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی در ایران و راه اندازی کسب و کار توسط پرینتر سه بعدی عنوانیست که در این مقاله سعی میکنیم به آن بپردازیم به این دلیل که در این اوضاع اقتصادی بسیاری از افراد به دنبال راه اندازی یک کسب و کار خوب و پول ساز هستند پرینتر های سه بعدی میتواند نقش بزرگی را در بازار داخلی ایران ایفا کند.

راه اندازی کسب و کار توسط پرینتر سه بعدی در ایران
راه اندازی کسب و کار توسط پرینتر سه بعدی در ایران

پرینتر سه بعدی در ایران

پرینتر سه بعدی برای اولین بار در سال 1981 توسط هیدئو کوداما اختراع شد . در اوایل ظهور ،این تکنولوژی در صنایع محدودی مورد استفاده قرار میگرفت و به شکل انحصاری در بعضی از مشاغل صنعتی کاربرد داشت.تا به امروز پرینترهای سه بعدی در 12 تکنولوژی مختلف در سطح جهان استفاده میشوند و پرکاربردترین این تکنولوژی ها ، تکنولوژی FDM است که در آن قطعه به صورت لایه به لایه بوسیله ی ذوب مواد پلیمیری ساخته میشود.

تکنولوژی FDM به دلیل اینکه مواد اولیه و همچنین قیمت ارزانتری به نسیت دیگر تکنولوژی های پرینتر سه بعدی دارد با سرعت بسیار بالایی در سطح جهان مطرح شد. تکنولوژی FDM در سال 1995 ابداع شده و حق مالکیت آن در سال 2009 به پایان رسید به همین دلیل از سال 2009 به بعد شرکتهای زیادی توانستن این تکنولوژی را تولید و به فروش برسانند.

در ابتدا در ایران شرکتها شروع به واردات پرینتر سه بعدی کردند و بعد از مدتی کوتاه واردات جای خود را به تولید و همچنین اسمبل پرینتر سه بعدی در ایران داد.

مجموعه ایکس پرینتر سه بعدی در سال 2011  تولید و واردات پرینترهای سه بعدی و مواد اولیه آنها در ایران شروع کرد و میتوان گفت به عنوان اولین شرکت تولید کننده در ایران هم اکنون میتواند پرینترهای سه بعدی قابل رقابت با نمونه های خارجی را تولید نماید و حتی میتوان گفت در بسیاری از موارد پرینترهای سه بعدی ساخته شده توسط این مجموعه از لحاظ متریال ساخت ، نوآوری در ساخت و همچنین کیفیت ساخت قطعات، از دیگر شرکتهای داخلی و خارجی این حوزه جلو زده است.

هم اکنون پرینتر سه بعدی FDM و مواد اولیه ( فیلامنت پرینتر سه بعدی) آن در مدلهای مختلف به راحتی در ایران قابل خرید و تهیه است و این تکنولوژی به سرعت جای خود را در صنعت باز کرده است.

راه اندازی کسب و کار توسط پرینتر سه بعدی در ایران

میتوان گفت راه اندازی کسب و کار در ایران با توجه به مسایل اقتصادی امروز امری ضروریست و میتوان از آن به عنوان کلید گذر از مشکلات فعلی کشور استفاده کرد.

کشور ایران را میتوان یک کشور صنعتی دانست زیرا بسیاری از صنایع در ایران به شکل کاملا حرفه ای و پربازده فعالیت دارند و چرخ صنعت را به حرکت در میآورند.از طرفی میتوان گفت پرینتر سه بعدی در هر صنعتی کاربرد خاص خود را دارد و این کاربرد با گذشت زمان با رقابت موجود در بازار کلیدی تر شده به شکلی که در آینده ای بسیار نزدیک صنایعی که یه این تکنولوژی مجهز نباشند محکوم به شکست خواهند شد.

راه اندازی کسب و کار توسط پرینتر سه بعدی را میتوان در سه حوزه بررسی کرد

  1. حوزه راه اندازی کارهای خانگی (کوچک)
  2. حوزه قسمتهایی که پرینتر سه بعدی در آنها نقش مکمل را ایفا میکنند (متوسط)
  3. حوزه صنعتی (بزرگ)

حوزه راه اندازی کارهای خانگی (کوچک)

در حال حاضر بسیاری افراد یک نوآوری در ذهن خود دارند که بسیار پولساز میتواند باشد . پرینتر سه بعدی میتواند به این دسته از افراد قدرت این را بدهد که با هزینه بسیار کم این نوآوری را جامع عمل بپوشانند و یک کسب و کار خانگی درست کرده و در آینده آن را رشد داده و بزرگ نمایند در این دسته میتوان به عروسک سازی ، هدیه برای مناسبتها مثل ولنتاین ، ساخت اکشن فیگور و بسیاری از کارهای نوآورانه دیگر اشاره کرد که جزو مجموعه راه اندازی کسب و کار توسط پرینتر سه بعدی میشوند.

حوزه قسمتهایی که پرینتر سه بعدی در آنها نقش مکمل را ایفا میکنند (متوسط)

در این حوزه معمولا به کارهایی که پرینتر سه بعدی در آنها میتواند نقش مکمل ایفا کند و برای پیشرفت کار به آن بسیار احتیاج است میتوان اشاره کرد به طور مثال یک معمار میتواند نمای ساختمان طراحی شده را چاپ کرده و به شکل قابل لمس به مشتری ارایه دهد و یا یک طراح لوگو میتواند لوگو را چاپ سه بعدی کرده و بسیاری از کارهای دیگر .

حوزه صنعتی (بزرگ)

کارآفرینی توسط پرینتر سه بعدی در ایران بیشتر در این حوزه پیشرفت داشته است به شکلی که در بسیاری از صنایع مثل نمونه سازی و قالب سازی بدون وجود پرینتر سه بعدی کاری پیش نمیرود . در 2 سال اخیر پرینترهای سه بعدی توانسته اند سهم زیادی در صنعت ایران را به خود اختصاص دهند و این امر باعث شده است که خروجی صنایع بسیار با کیفیت تر و سریع تر به نسبت قبل باشد.

به طور کلی راه اندازی کسب و کار توسط پرینتر سه بعدی در ایران یک موضوع بسیار جدید و پولساز میباشد که به راحتی نباید از کنار آن رد شد . اشخاصی که نیاز به پیاده سازی ایده های خود و به دنبال یک شغل پولساز با حداقل سرمایه دارند باید به صورت جدی به این تکنولوژی فکر کنند زیرا میتوان گفت در حال حاضر یازار بکر این تکنولوژی جایگاه خوبی برای راه اندازی کسب و کار به حساب می آید.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
راه اندازی کسب و کار توسط پرینتر سه بعدی در ایران
Author Rating
51star1star1star1star1star
نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده
  • دسته بندی
  • تگ