image گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن) image پرینتر سه بعدی در ایران – راه اندازی کسب و کار توسط پرینتر سه بعدی

فن پرینت پرینتر سه بعدی (فن pla) – استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی

فن پرینت پرینتر سه بعدی (فن pla) – استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی یکی از عواملی است که میتواند کیفیت قطعات چاپ شده را تا 60 درصد بالا ببرد.

همانطور که میدانید پرینترهای سه بعدی دارای تکنولوژی های مختلفی میباشند که هر تکنولوژی مواد اولیه مختص خود را دارد.

در تکنولوژی پرینتر سه بعدی fdm مواد اولیه از جنس فیلامنتهای پلیمری میباشد . در تکنولوژی fdm مواد اولیه گوناگونی استفاده میشود که این مواد روز به روز هم در حال تکامل و اضافه شدن میباشند. یک سری از این مواد اولیه برای پرینت اصلا به فن خنک کننده احتیاج ندارند ولی یک سری از این مواد برای اینکه کیفیت چاپ سه بعدی آنها بالا برود احتیاج به فن خنک کننده خواهند داشت.

مواد اولیه پرینترهای سه بعدی fdm دارای دو خاصیت بسیار مهم هستند که در زیر به آنها اشاره میکنیم

  1. دمای ذوب : در مواد اولیه پرینتر سه بعدی (فیلامنت پرینتر سه بعدی ) دمای ذوب هر ماده نسبت به جنس آنها متفاوت میباشند و همینطور دمای دو ماده هم جنس از دو برند متفاوت هم متغیر است و پیدا کردن این دما در کیفیت قطعه چاپ شده بسیار مهم است
  2. زمان شیشه ای شدن : زمان شیشه ای شدن فیلامنت پرینتر سه بعدی به زمانی گفته میشود که بعد از ذوب دمای فیلامنت به تعادل میرسد که این زمان در بعضی از مواد بیشتر و در بعضی کمتر میباشد.

با توجه به جزییاتی که در بالا به آنها اشاره کردیم به بررسی فن پرینت پرینتر سه بعدی (فن pla) و یا استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی میپردازیم.

دو مورد از پرکاربردترین مواد اولیه پرینتر سه بعدی FDM که در بازار ایران به راحتی قابل خرید است ABS , PLA میباشد . ماده پرینتر سه بعدی ABS نیازی به استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی ندارد زیرا زمان شیشه  ای شدن آن پایین میباشد و قبل از اینکه پرینتر اقدام یه چاپ لایه بالا نماید لایه پایین بدون کمک فن کامل خشک شده و لایه بالایی نیز به درستی روی آن مینشیند.

اما در ارتباط با مواد اولیه پرینتر سه بعدی pla قضیه کاملا متفاوت است به شکلی که زمان شیشه ای شدن این ماده بالاست و اگر از فن پرینت پرینتر سه بعدی (فن pla) و استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی استفاده نشود کیفیت قطعه به شدت پایین میاید.

این امر به این دلیل است که وقتی پرینتر سه بعدی اقدام به چاپ لایه های بالایی میکند لایه های پایینی هنوز خشک نشده و با فشار لایه های بالایی دفورمه شده و شکل درست خود را از دست میدهند پس در هنگام پرینت مواد اولیه pla حتما باید از فن برای خنک کردن قطعه در حین پرینت استفاده نمود.

فن پرینت پرینتر سه بعدی (فن pla) - استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی
فن پرینت پرینتر سه بعدی (فن pla) – استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی

نکات خرید در ارتباط با فن پرینت پرینتر سه بعدی (فن pla) – استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی

باید توجه کرد که نازل پرینتر سه بعدی باید مجهز به دو فن باشد یکی برای اینکه مواد فیلامنت پرینتر سه بعدی در بالای نازل ذوب نشود که این فن خنک کننده مستقیما وظیفه خنک کردن گلویی بالای نازل را دارد . دومی نیز فن پرینت پرینتر سه بعدی (فن pla) (استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی) میباشد که این فن باید قابلیت اینکه در هنگام چاپ مواد اولیه مانند pla که به فن خنک کننده احتیاج دارند را داشته باشد و در بقیه مواقع نیز خاموش باشد زیرا در هنگام استفاده از موادی مانند abs فن خنک کننده اگر روشن باشد کیفیت و استحکام قطعه تولید شده را به شدت کاهش میدهد.

در اینجا نیز لازم به ذکر است اگر جنس فن پرینت پرینتر سه بعدی (فن pla) (استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی) از نوع مرغوب باشد میتواند در کیفیت قطعه چاپ سه بعدی شده تاثیر بگذارد و این موضوعی تا جایی پیش میروند که پرینترهای سه بعدی با کیفیت در هنگام پرینت سرعت فن پرینت پرینتر سه بعدی را در لایه های مختلف تغییر میدهند که این امر باعث میشود بسیار کیفیت قطعه چاپ سه بعدی شده بالا برود.

بعضی از پرینترهای سه بعدی از یک فن هم برای خنک کردن گلویی نازل و هم برای فن پرینت پرینتر سه بعدی استفاده میشود که این کار بسیار اشتباه است زیرا هوایی که این فن به سمت قطعه پرتاب میکند هوای گرم است و آنطور که باید قطعه را خنک نمیکند پس بر روی نازل برای این امر حتما باید از دو فن خنک کندده مجزا استفاده نمود.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

در صورت اینکه در مورد این مقاله سوالی داشتید میتوانید با کارشناسان ما در شرکت ایکس پرینتر سه بعدی تماس حاصل فرمایید.

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
فن پرینت پرینتر سه بعدی (فن pla) - استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی
Author Rating
51star1star1star1star1star
نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده
  • دسته بندی
  • تگ