image خرید پرینتر سه بعدی دست دوم – فروش پرینتر سه بعدی کارکرده image آدیداس و تولید کننده چاپگرهای سه بعدی Carbon

کاربرد چاپگرهای سه بعدی در دندان پزشکی

کاربرد چاپگرهای سه بعدی در دندان پزشکی

چاپگرهای سه بعدی در دندان پزشکی : طی یک دهه گذشته، صنعت دندانپزشکی با چاپگرهای سه بعدی متحول شده است . چندین کاربرد مختلف از اصلاح دندان های شکسته گرفته تا راحت تر ساختن نخ دندان ایجاد شده است .

چاپ 3 بعدی هم در مطب دندان پزشکی و هم در آزمایشگاه انجام می شود و سرعت و سهولت جدیدی را در عمل های قدیمی به ارمغان می آورد .

کاربرد چاپگرهای سه بعدی در دندان پزشکی
کاربرد چاپگرهای سه بعدی در دندان پزشکی

در دندانپزشکی دو نوع اصلی چاپ سه بعدی وجود دارد:

استرولیتوگرافی (SLA): در دندانپزشکی ، در درجه اول برای ساخت ترازهای واضح و مدل های دیجیتالی استفاده می شود.

پخت مستقیم لیزر فلزی (DMLS): برای ایجاد قاب لوازم فلزی و تاج دندان با کیفیت بالا استفاده می شود.

برخی از موارد مرتبط با دندانپزشکی که می توانید با چاپگرهای سه بعدی تهیه کنید عبارتند از:

پروتزهای کامل و جزئی

ایمپلنت های دندانی

راهنماهای جراحی دندان

وسایل ارتودنسی

در چاپ سه بعدی دندانپزشکی پروتز و ارتودنسی باید با دقت بسیار زیادی چاپ شود تا از تناسب کامل آن اطمینان حاصل شود چنین صحت فقط از طریق چاپ مبتنی بر رزین مانند چاپگر های ( DLP )  که در شرکت ما موجود می باشد امکان پذیر است .

در این فناوری ها لایه های چاپی رزین توسط یک منبع نور جامد می شوند .

لیزر در چاپگر های سه بعدی SLP پروژکتور در DLP موجود می باشد . چاپ سه بعدی در دندانپزشکی و ارتودنسی نسبتا جدید است اما در حال حاضر بسیار چشمگیر است و به طور مداوم در حال رشد و توسعه است .

چاپگر های سه بعدی به پیشرفت های فناوری جدید  و فرایندهای پزشکی  و استعداد های مختلف و پیشرفته در زمینه های متفاوت و منابع جدید سرمایه گذاری کمک کرده است با این وجود علی رغم کاربرد های گوناگون و گسترده و پتانسیل آن چاپ سه بعدی هنوز هم یک فناوری در حال ظهور در عرصه و صنعت دندانپزشکی است . به عنوان مثال در حال حاضر کلینیک هایی که دارای پرینتر های سه بعدی  هستند به چاپ مدل های دندانی محدود می شوند نه پروتز های مصنوعی ، واقعی این مدل ها  هنوز هم نقشی حیاتی در کمک به دندان پزشکان برای برنامه ریزی و آماده سازی مداخلات دقیق دارند اما برای چاپ دندان مصنوعی دندان پزشکان به چاپگر های سه بعدی با قابلیت چاپ با فلز نیاز دارند .

پیشرفت فناوری چاپگرهای سه بعدی در دندان پزشکی
پیشرفت فناوری چاپگرهای سه بعدی در دندان پزشکی

پرینتر های سه بعدی فلزی اگرچه مسیر طولانی را طی کرده اند اما هنوز از دقت لازم برای مدل های دندانپزشکی برخوردار نیستند. علاوه برآن به دلیل هزینه های بالای آن ها برای اکثر کلینیک ها و حتی بسیاری از آزمایشگاه ها گزینه مناسبی نیستند.

کلینیک ها برای دندان هنوز هم نیاز به استفاده از روش های سنتی مانند مدل سازی موم و ریخته گری و سرمایه گذاری دارند اما با پیشرفت اکنون،مدل های ما می توانند به صورت سه بعدی چاپ شوند در حالی که پرینتر های سه بعدی دندانپزشکی با قیمتی ارزانتر در حال رایج شدن هستند بدون نیاز به اسکنر سه بعدی دندانپزشکی که می تواند  یک مدل سه بعدی دقیق اراِیه دهد .

Summary
Review Date
Reviewed Item
کاربرد چاپگرهای سه بعدی در دندان پزشکی
Author Rating
51star1star1star1star1star
نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده
  • دسته بندی
  • تگ