image پولیش کردن قطعات پرینتر سه بعدی – پرداخت قطعه سه بعدی image فن پرینت پرینتر سه بعدی (فن pla) – استفاده از فن جهت کیفیت قطعات پرینت شده سه بعدی

گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)

گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن) به زمانی گفته میشود که پرینتر سه بعدی در هنگام چاپ قطعه سه بعدی از مختصات درست جا به جا شده و پرینت سه بعدی را در مختصات اشتباه ادامه میدهد که در این مقاله به توضیح و روشهای برطرف کردن این مشکل میپردازیم.

همانطور که میدانید چاپگرهای سه بعدی توانایی چاپ متریالهای مختلف را در سه محور مختصاتی x , y و z را دارند و میتوانند یک حجم را چاپ نمایند. در پرینترهای سه بعدی fdm از متریالی پلیمری (پلاستیکی) برای چاپ استفاده میشود که مشکل گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن) در این پرینترها بیشتر مشاهده میشوند.

روند مشکل گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)

روند کار پرینترهای سه بعدی fdm به این صورت میباشد که توسط نرم افزار فایل سه بعدی شمارا در محور z برش داده (نسیت به تنظیمات نرم افزار میتواند برشها از 100 میکرون شروع شود) و به اصطلاح لایه لایه میکند و به همین شکل نیز قطعه را چاپ میکند بعنی به صورت لایه لایه.

تا اینجا فهمیدیم که پرینترهای سه بعدی جسم را به لایه های یک اندازه تقسیم کرده و هر لایه را مستقل از لایه های دیگر چاپ سه بعدی مینمایند اگر به صورت واضح تر بخواهیم توضیح دهیم نرم افزار پرینتر سه بعدی یک مکعب 2 سانتی متر مکعب را به 200 لایه 100 میکرونی تقسیم میکند و بعد از چاپ هر لایه به سوی چاپ لایه های بالاتر می رود.

لایه هایی که پرینتر سه بعدی آنها را چاپ سه بعدی مینماید در نهایت تشکیل شکل مورد نظر شما را میدهند. در پرینتر سه بعدی تمامی این لایه ها به صورت مجزا میباشند و مختصات دهی آنها در صفحه چاپ پرینتر سه بعدی نیز به صورت جدا از لایه های دیگر صورت میگیرد.

در بعضی از موارد در حین چاپ توسط پرینتر سه بعدی fdm با پدیده ای با نام گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن) مواجه میشویم به صورتی که از یک قسمت به بعدی پرینت سه بعدی لایه ها با اندکی جابه جایی چاپ میشوند و یا به اصطلاح ایجاد پله در شکل نهایی صورت میگیرد این مشکل میتواند عوامل زیادی داشته باشد که در زیر به چند مورد آنها اشاره میکنیم.

گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)
گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)

1.تاثیر استپ موتور در گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)

پرینترهای سه بعدی برای حرکت دادن محورهای خود معمولا از استپ موتورها استفاده میکنند. که هر محور استپ موتور جداگانه خود را دارد و به صورت جداگانه فعالیت میکند. در صورتی که جنس استپ موتورهای پرینتر سه بعدی مرغوب نباشد این مشکل میتواند بعد از گذشت چند ساعت از پرینت سه بعدی اتفاق بیوفتد . استپ موتورهایی که در این صنعت استفاده میشوند باید قدرت کافی برای تکان دادن وزن محورها را داشته باشند و از کیفیت مطلوبی برخوردار باشند تا این مشکل پیش نیاید.

معمولا عمر استپ موتورهای مرغوب بالا میباشد و تا سالها نیاز به تعویض ندارند ولی فرسودگی موتور و استفاده از استپ موتورهای دست دوم نیز میتواند باعث بروز مشکل گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن) شوند.

گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)
گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)

2.تاثیر درایور موتور در گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)

همانطور که در بالا اشاره شد پرینترهای سه بعدی برای حرکت دادن محورهای خود از استپ موتورها استفاده میکنند. استپ موتورها توسط بردی الکترونیکی که معمولا با نام درایور استپ موتور شناخته میشوند کنترل میشوند. در پرینترهای سه بعدی از درایورهای مختلفی برای حرکت دادن استپ موتور استفاده میکنند.

نقش اصلی این درایورها این است که آمپر و ولتاژ ورودی به استپ موتور را کنترل نماییند . در اکثر این درایورها میتوان ولتاژ و آمپر ورودی به موتور را تغیر داد چرا که موتوهای مختلف قدرت و توان مختلفی دارند و جریانهای مختلفی برای شروع به کار نیاز خواهند داشت.

در صورت اینکه درایور استپ موتور از جنس مرغوب نباشد میتواند به راحتی باعث بروز گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن) شوند . پس باید توجه کرد که در هنگام خرید پرینتر سه بعدی از مرغوب بودن این قسمت اطمینان حاصل کرد چرا که یکی از کلیدی ترین قطعات الکترونیکی پرینتر سه بعدی میباشد و با وجود جنس نامرغوب و ارزان چینی بسیاری از شرکتها بدون توجه به کیفیت از جنس نا مرغوب استفاده کرده و بعد از مدت کمی اینگونه مشکلات در پرینترهای سه بعدی پدید میآید.

مشکل دیگری که باعث بروز گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن) میشود تنظیم نبودن آمپر و ولتاژ درایور استپ موتور برای استپ موتور استفاده شده میباشد که این امر باعث بروز این مشکل خواهد شد.

گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)
گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)

3.تاثیر دما در گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)

این مورد یکی از مهمترین عوامل در بروز این مشکل میباشد . پرینتر سه بعدی به گونه ای طراحی شده است که میتواند یک قطعه را طی روزها و یا حتی هفته ها چاپ نماید چه بسا چاپگرهای سه بعدی وجود دارند که ماه ها هستند که خاموش نشده اند. همین امر باعث میشود دمای موتور و همچنین درایور استپ موتور به دلیل اینکه ولتاژ و جریان زیادی در آها در حال عبور است بالا برود که این دما باید توسط فن و با یک سیستم خنک کننده دیگر پایین بیاید معمولا برد کنترل کننده پرینتر سه بعدی که درایورهای استپر موتور نیز بر روی آن سوار است باید توسط یک و یا چند فن خنک کننده خنک شوند و استپ موتورهای نیز توسط هیت سینک مخصوص نیز خنک شوند.

در صورت اینکه بعدی از گذشت چند ساعت از کار پرینتر سه بعدی به هر دلیلی دمای درایور و یا استپ موتور پرینتر سه بعدی بالا برود این قطعات الکترونیکی کارایی خود را از دست داده و باعث بروز گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن) مشوند.

امیدوارم که از این مقاله لذت برده باشید

در صورت اینکه مشکلی در این زمینه داشتید میتوانید با متخصصین ما در ایکس پرینتر سه بعدی تماس حاصل فرمایید

 

Summary
Review Date
Reviewed Item
گم کردن مختصات و یا گم کردن استپ پرینتر سه بعدی (پله انداختن)
Author Rating
51star1star1star1star1star
نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده
  • دسته بندی
  • تگ