image چاپ غذا توسط پرینتر سه بعدی image عجایب پرینتر سه بعدی

ماکت تا واقعیت

ماکت تا واقعیت

وقتی صحبت از پرینتر هایی میشود که میتواند ماکت هایی که در ذهن دارید را بسازد ومانند یک کارخانه ی خانگی عمل کند بعضی می اندیشند که این فرض درحد یک ایده ویا خیال است اما در دنیای پیشرفته ی امروز نه تنها هیچ چیز بعید نیست بلکه ما شاهد حضور این نوآوری خارق العاده که پرینتر سه بعدی نام دارد نیز هستیم ، ابداعی که در جهان انقلاب بزرگی به پا خواهد کرد.

ماکت تا واقعیت

ورودی‌ها و خروجی‌های پرینتر سه بعدی

ورودی یک پرینتر سه بعدی تصاویر رایانه ای هستند و خروجی آن خود سازه می باشد و هیچ محدودیتی درطراحی اشیا وتولید آن ها نیست. بله باورنکردنی است که بتوانیم درخانه، محل کار و یا هرجای دیگر دستگاهی داشته باشیم که قابلیت ساخت وتولید اشیا موردنظر مارا داشته باشد. تاثیر پرینتر و چاپگر سه بعدی میتواند تا جایی پیش برود که هر خانه به خودکفایی در تولید محصولات و کالاهای مورد نیاز برسد. برای مثال می توانیم ظروف آشپزخانه ،اسباب بازی کودکان ،وسایل تزیینی ،غذای حیوانات خانگی و… را توسط پرینتر های سه بعدی بسازیم.

کارشناسان اعتقاد دارند که اين فناوري مي‌تواند و پتانسيل آن را دارد که در ساخت همه چيز انقلابي را به پا کند. البته در اين رابطه نظرات متفاوتي وجود دارد به عنوان مثال آقاي ديويد رابرتسون که از استادهاي دانشگاه وارتون است در اين زمينه مي گويد که پرينترهاي سه بعدي ممکن است روز به روز بيشتر جا بيفتند اما احتمال اين که بتوانند نظر عموم مردم را به خود جلب کنند بسيار پايين به نظر مي رسد.

رابرتسون در اين دانشگاه نوآوري و توسعه توليد تدريس مي کند و خودش دو پرينتر سه بعدي ميک بوت دارد که قيمت هر کدام از آن ها بيش از چند هزار دلار است. او مي تواند با استفاده از اين پرينترها، براي پسرش اسباب بازي درست کند يا ابزارهاي شکسته و معيوبش را دوباره بسازد. اما او معتقد است که پرينترهاي سه بعدي بيشتر براي انجام کارهاي مهم تري ساخته شده اند و زياد جالب نيست که کارهاي پيش پا افتاده را با آن ها انجام دهيم.

ساخت اسلحه با پرینتر سه بعدی

چندی پیش اسلحه ای به نام لیبریتور با جنس پلاستیکی توسط همین پرینترهای سه بعدی ساخته شد که چیز دور از انتظاری نبود اما بافاصله ای تقریبا کوتاه دنیا با خبری جدید وجالب مواجه شد وما شاهد آن بودیم که اسلحه ای کاملا واقعی با پرینتر سه بعدی ساخته و تولید شد.

تمامی اجزای این سلاح فلزی بوده و به روش تف جوشی لیزری وشکل دادن پودرفلزات ساخته شد.

درحقیقت این  اسلحه از سلاح کمری 1911 شبیه سازی شده وتوانایی آن را دارد که در حد یک سلاح نیمه اتوماتیک شلیک کند .در مورد فرآيند طراحي و ساخت اين اسلحه بايد گفت که شرکت ساليد کانسپتس مجوز اين کار را گرفته است و در ابتدا يک مدل سه بعدي از سلاح کمري 1911 تهيه کرده است و سپس مراحل توليد را پشت سر گذاشته است.

به اين ترتيب که طي مکانيزمي به کمک ليزر، پودر فلز را حرارت داده تا گداخته شود و در نهايت بعد از حذف يک سري مواد زائد از روي قطعات به محصول نهايي و دلخواه خود دست پيدا کرده است. آقاي مک گوان که يکي از مديران ارشد اين شرکت است در اين رابطه اظهار داشته که ما اقدام به ساخت اين اسلحه کرده تا نشان دهيم که فناوري تف جوشي ليزري روي فلزات امکان پذير است. به عبارتي بايد گفت که بعد از توليد اين محصول بسياري از کارشناسان و متخصصان اعلام کردند که فناوري پرينت سه بعدي ديگر يک سرگرمي نيست و پا به دوره جديدي گذاشته است.

نتیجتا قابل پیش بینی است که سازندگان وتولیدکنندگان سلاح ودیگرصنایع  برای این تکنولوژی متفاوت بسیار مشتاق باشند

وبرای سفارش قطعات پیچیده و صنعتی وحتی جنگی از آن استقبال کنند.

پرینترها با توجه به کیفیت و رده بندی تخصصی وکارکرد حرفه ای خود دارای قیمت ها وارزش گذار های متفاوتی هستند هم اکنون قیمت پرینترهای حرفه ای چیزی حدود500هزار دلار برآورد شده است.

همانطور که دیدید باتوجه به سرعت رشد علم وفناوری اندک زمانی طی شد تا یک نمونه ی پلاستیکی به اسلحه ای واقعی تبدیل شود که شلیک میکند وخیالی که نهایتا به عینیت مبدل میشود ، همه ی این ها حاکی از آن است که تحول و بهینه سازی در حوزه ی ابداع این پرینتر ها به جدیت دنبال میشود و باید منتظر انقلابی بزرگ درجهان باشیم ، آینده ی متفاوتی درصنعت ومصنوعات که به پرینترها گره خورده است.

خلاصه مقاله
ماکت تا واقعیت
نام مقاله
ماکت تا واقعیت
توضیح
وقتی صحبت از پرینتر هایی میشود که میتواند ماکت هایی که در ذهن دارید را بسازد ومانند یک کارخانه ی خانگی عمل کند بعضی می اندیشند که این فرض درحد یک ایده ویا خیال است اما در دنیای پیشرفته ی امروز نه تنها هیچ چیز بعید نیست بلکه ما شاهد حضور این نوآوری خارق العاده که پرینتر سه بعدی نام دارد نیز هستیم ، ابداعی که در جهان انقلاب بزرگی به پا خواهد کرد .
نویسنده
انتشار دهنده
ایکس پرینتر سه بعدی
لوگو انتشار دهنده
نوشته های مرتبط
  • همه موارد
  • نویسنده
  • دسته بندی
  • تگ