چگونه جسم مورد نظر خود را برای پرینت سه بعدی آماده سازی کنیم؟

از هر برنامه ای که مایلید برای طراحی استفاده کنید


پرینترهای سه بعدی قابلیت ساخت هر جسمی که به صورت فایل دیجیتال به آنها داده می شود را دارند اما این فایل دیجیتال چه خصوصیاتی باید داشته باشد؟

تمامی نرم افزارهای کنترل پرینتر سه بعدی خوراکی مشابه دارند یعنی قابلیت پذیرفتن فایل هایی با پسوند (stl و wmf) را دارند که این یعنی ما باید فایل مورد نظر را در پسوندهای گفته شده آماده سازی کرده، سپس به مرحله پرینت کردن وارد شویم.

چگونگی آماده سازی فایل برای پرینترهای سه بعدی

برای ایجاد فایلی با پسوند stl به یک نرم افزار طراحی سه بعدی مانند 3D max، Rinho، Catya، Matrix و… نیاز است و به یک طراح سه بعدی!!! این بدین معنی است که فایل ها و عکس های دو بعدی قابلیت پرینت سه بعدی ندارند.

قابلیت های پرینتر سه بعدی

برخلاف واقعیت، افرادی بر این باورند که پرینترهای سه بعدی قابلیت چاپ سه بعدی از روی عکس یا فایل دو بعدی را دارند اما اینگونه نیست و این پرینترها فقط قابلیت پذیرش فایل های سه بعدی را دارا هستند و برای ایجاد این فایل ها همانطور که در بالا گفته شد نیاز به طراحی آنها در یک نرم افزار سه بعدی است.

البته حالت دوم ایجاد این فایل ها استفاده از اسکنرهای سه بعدی است که به کمک این اسکنرها می توان یک جسم جامد را اسکن کرده و به یک فایل سه بعدی برای پرینت تبدیل کرد که البته گران قیمت بودن این اسکنرها باعث شده که اکثریت، راه اول یعنی طراحی سه بعدی را انتخاب کنند و پس از طراحی جسم مورد نظر که می تواند یک چرخدنده  یا جسم مکانیکی و یا حتی یک وسیله مصرفی یا طراحی صورت شخصی که دوستش دارید باشد، آن را به یک نرم افزار کنترل پرینتر سه بعدی مانند Cura یا Repetier یا… منتقل کرده و اقدام به پرینت آن می نمایند.